• Wpisów: 857
 • Średnio co: 3 dni
 • Ostatni wpis: 7 lat temu, 15:24
 • Licznik odwiedzin: 240 026 / 3429 dni
 
czechofil
 
Przed czeskim parlamentem stanął we wtorek aresztowany przed trzema tygodniami i oskarżany o korupcję wpływowy polityk lewicy, poseł David Rath. Po jego wysłuchaniu deputowani mają rozważyć pozbawienie Ratha immunitetu.

Rath został przewieziony z aresztu w Litomierzycach, na północy Czech, do Pragi pod silną eskortą. Po raz pierwszy w historii czeskiego parlamentu w gmachu Izby Poselskiej znaleźli się uzbrojeni policjanci.

Sprawę omawiają i transmitują wszystkie czeskie media. Wystąpienie posła i byłego wojewody środkowoczeskiego śledzą też tłumy ludzi, którym udało się dostać na galerię niższej izby parlamentu.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby posłowie poparli Ratha. Wszystkie partie, łącznie z Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CzSSD), do której do niedawna należał, rekomendowały wydanie go wymiarowi sprawiedliwości.

Policja zatrzymała Ratha w nocy z 15 na 16 maja pod zarzutem działania na szkodę UE, korupcji i czerpania korzyści przy zlecaniu zamówień publicznych. Według prokuratury złapano go na gorącym uczynku, co pozwoliło funkcjonariuszom sił bezpieczeństwa na działanie mimo chroniącego posła immunitetu. Oprócz Ratha do aresztu trafiło siedem osób.

W przypadku uznania za winnego byłemu wojewodzie grozi do 12 lat więzienia.

Rath należy do najbardziej rozpoznawalnych polityków czeskiej lewicy. Z wykształcenia jest lekarzem, do 2005 roku stał na czele Czeskiej Izby Lekarskiej. W rządzie Jirzego Paroubka (2005-2006) jako bezpartyjny ekspert pełnił funkcję ministra zdrowia. Od 2006 roku jest posłem CzSSD. W latach 1991-1994 był członkiem centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej.

Jest najwyższej rangi czeskim funkcjonariuszem państwowym, zatrzymanym przez policję od 1989 roku.

Z Pragi Michał Zabłocki

Źródło: PAP

Czeską sieć zalały dziś zdjęcia z wystąpienia Ratha podczas którego minister spraw zagranicznych  Karel Schwarzenberg zasnął a reszta osób zgromadzonych na sali ziewała oraz pisała smsy.


spi.jpg


Więcej niż pewne jest wydanie Ratha w ręce sądu.
Oto co go czeka w najbliższej przyszłości.


oooooo.jpg


Dodam jeszcze, że polityk przyjął rzekomo 37 mln koron łapówki. Czechy - według ubiegłorocznego raportu Transparency International (TI) - należą do najbardziej skorumpowanych państw Europy. Jednym z głównych celów centroprawicowego rządu Petra Neczasa była walka z korupcją.

Nie możesz dodać komentarza.

 
 • awatar
   
   
  Anna Kendrick - cudo
  no nie dobrze z tymi korupcjami w Czechach mogłoby ich nie być wcale, ale nie wiem czy to gdziekolwiek możliwe. Co do gościa to szkoda faceta skończył medycynę załapał się do polityki ale szkoda że tak postąpił.